Tipy na spätnú väzbu v dištančnom vyučovaní #1

Zámer a realita sa v dištančnom vzdelávaní často líšia. Zámer overiť si vedomosti žiakov často mení ich vynaliezavosť pri odpisovaní odpovedí. A tak učitelia stoja pred otázkou, ako zadať test, aby boli výsledky objektívne, ako vyskúšať slovíčka, ohodnotiť zručnosť rozprávať a podobne.

Jedným z najjednoduchších nástrojov na zadanie jednoduchého testu je aplikácia Google Forms na Google Disk. Rada by som ho v tomto blogu sprístupnila učiteľom všetkých cudzích jazykov, aj tým, ktorí si o sebe myslia, že nie sú zruční v používaní technológií. Určite to so mnou vyskúšajte krok za krokom.

Výhodami sú dostupnosť, možnosť automatickej kontroly odpovedí a bodovania, možnosť archivácie testu či opakovaného použitia. Za služby Google netreba extra platiť, nie je potrebná žiadna inštalácia. Sú prístupné v každom počítači s napojením na internet, a to na úvodnej stránke http://www.google.com.

Obrázok 1
Obrázok 2

Google Form je dokument typu online formulára. Využiteľný je na zber údajov alebo na testovanie. V tomto blogu si ukážeme ako jednoducho vytvoriť test pre žiakov na dištančné vzdelávanie. Zvládne to aj začiatočník.

  1. Založíme si nový dokument – formulár na test

Kliknutím na tlačítko +Nové (Obr. 2) sa rozbalí ponuka, z ktorej vyberieme možnosť Formuláre Google. Máme pred sebou čistý Formulár bez názvu. Po dvojitom kliknutí do riadka, môžete napísať názov testu, pod ktorým sa dokument automaticky ukladá na Disku. Kliknutím na názov formulára vľavo hore v stavovom riadku sa názov zobrazí aj tu. Zároveň máte možnosť uložiť si dokument do konkrétneho priečinka.

Obrázok 3

2. Nastavíme si formulár, aby fungoval ako test

Obrázok 4

Úplne postačí základné nastavenie štyrmi klikmi:

  • Klik vpravo hore na ikonku nastavení (ozubené koliesko)
  • Klik do políčka Zobraziť súhrnné grafy a textové odpovede (Obr. 4). Tento krok oceníme neskôr vo fáze analýzy výsledkov testu. Pekne uvidíme úspešnosť jednotlivých otázok.
  • Klik na kartu Kvízy + kliknutím zapneme túto funkciu: Zmeniť na kvíz (Obr. 5). Týmto krokom sme pridali formuláru schopnosť automaticky skontrolovať odpovede, ktoré žiaci zadajú. Zaklikneme možnosť, aby žiak po odoslaní odpovedí videl tie nesprávne.
  • ULOŽIŤ vpravo dolu.
Obrázok 5

3. Vytvoríme testové otázky.

Prvú otázku venujeme identifikácii žiaka. Inak povedané, vytvoríme riadok, na ktorom si žiak test pred vyplnením podpíše.

Obrázok 6

Kliknutím do poľa otázky sa otvoria možnosti jej nastavenia. (Obr. 6) V políčku Otázka napíšeme Meno, v rozbaľovacom políčku vedľa vpravo vyberieme typ úlohy – v tomto prípade chceme, aby žiak napísal krátku odpoveď. Keďže žiaci zadávajú mená, nevyužijeme možnosť zadať správnu odpoveď do Kľúča odpovedí. Kliknutím kdekoľvek do poľa otázky sa zbavíme rozbaľovacej ponuky a zaklikneme pole Povinné (Obr. 7). Keby žiak zabudol napísať meno, pri odosielaní testu ho systém vráti k nevyplnenej povinnej otázke.

Obrázok 7

Následne môžeme zadávať testové otázky s využitím rôznych typov úloh. Otázky je možné akokoľvek číslovať a usporadúvať.

Najprv napíšeme zadanie. Klikneme na textovú ikonu Tt a napíšeme znenie aj číslo úlohy. (Obr. 8)

Otázka 8

Ďalší otázkový formulár si otvoríme kliknutím na znamienko +. Skúsime urobiť prvú položku úlohy s tromi možnosťami odpovedí, z ktorých jedna je správna.

Obrázok 9

Do riadka Otázka napíšeme zadanie a číslo položky. V rozbaľovacom políčku vpravo vyberieme typ úlohy Výber jednej možnosti a pod otázkou sa objaví možnosť zadať tri (alebo iný počet) možné odpovede (jedna je správna). Nezabudnime na políčko Povinné. (Obr. 9) Ak chceme, aby systém odpovede žiakov skontroloval a obodoval, musíme mu zadať správnu odpoveď a dosiahnuteľný počet bodov. Klikneme na Kľúč odpovedí a vyznačíme správnu. Klik na Hotovo a hotovo (Obr. 10). Môžeme ísť ďalej.

Obrázok 10

Rovnakým postupom je možné zadať aj iné typy úloh: výber z rozbaľovacieho poľa, doplnenie chýbajúceho slova a iné.

4. Vyskúšame, či to funguje.

Po vytvorení všetkých otázok odporúčam vyskúšať test takpovediac na vlastnej koži. Je to najlepší spôsob ako sa vyhnúť chybám. Kliknite na ikonu oka – náhľad navrchu testu vpravo. Náhľad je plne funkčný tak, ako ste ho zadali. Môžete vyplniť test ako žiak a vyskúšajte aj nesprávnu odpoveď. Vpravo dolu je možnosť úpravy testu, ak by ste natrafili na chybu. (Obr. 11, 12) Na záver kliknite Odoslať.

Obrázok 11
Obrázok 12

Uvidíte aj možnosť Zobraziť skóre, kde žiak vidí správne aj nesprávne odpovede a hodnotenie v bodoch.

5. Zdajme test žiakom.

Hotový test jednoducho “rozdáme” žiakom prostredníctvom emailu alebo edupage. Do odkazu jednoducho pošleme link. Deti naň kliknú a otvorí sa im test tak, ako akákoľvek iná webová stránka. Link skopírujete v časti Odoslať

Obrázok 13

Z možností ako odoslať formulár si vyberieme webový link a zvolíme Kopírovať. Link spôsobom CTRL + V vložíme do emailu alebo do Edupage odkazu a pošleme žiakom.

6. Analýza výsledkov

Odpovede prichádzajú v čase, ktorý deťom určíme na vypracovanie testu. Môže to byť aj časť online hodiny.

Obrázok 14

Otvoriť si ich môžeme v časti Odpovede. V jednotlivých kartách môžeme sledovať celkové výsledky, výsledky jednotlivcov, alebo výsledky pre jednotlivé otázky (Obr. 14).

BLAHOŽELÁM, vytvorili ste test pre dištančné vzdelávanie. Tvorivosťou, systémom pokus/omyl môžete objaviť aj ďalšie možnosti, ktoré Google Forms ponúkajú.

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.