Domáca úloha z angličtiny – áno či nie?

V súčasnosti bežia búrlivé diskusie na túto tému v kruhoch rodičov aj učiteľov a názory sú naozaj rôzne. Ako skúsený pedagóg a zároveň rodič na túto otázku odpovedám – áno aj nie. Nie je to alibistická odpoveď – jednoducho všetko má svoje pre a proti.

NIE

  • Plne súhlasím s názormi, že deti sú preťažené a rodič je v dnešnej dobe príliš zaneprázdnený na to, aby vypracovávali siahodlhé domáce zadania.
  • Domáca úloha by v žiadnom prípade nemala suplovať školu. Inak povedané: učenie a tréning jazykových zručností by mal prebiehať primárne v škole pod odborným vedením učiteľa. Študent by sa mal nové jazykové učivo naučiť v škole, nie doma samoštúdiom.
  • Deti by nemali dostávať na doma tzv. „úlohy pre rodičov“,  ako napríklad rôzne projekty či slohy, pokiaľ nemali v škole dostatočnú prípravu na to, aby to doma zvládli samostatne.  

ÁNO

  • Domáca úloha v primeranom rozsahu prinesie cudzí jazyk aj domov k žiakovi.
  • Keďže učenie sa cudzieho jazyka je do veľkej miery závislé od pamäte, treba si učivo opakovať aj doma. Výskum dokázal, že bez opakovania si po 24 hodinách z učiva žiak pamätá už iba 40%. Pri 10 minútovom zopakovaní učiva do 3 dní si však dokáže zapamätať až 70%, prirodzené zabúdanie sa spomaľuje. Preto jedna krátka domáca úloha na zopakovanie pri frekvencii 2 – 3 hodiny jazyka za týždeň je minimálnou potrebou pre dosiahnutie výsledkov.
  • Domáca úloha by nemala byť „prípravou na vyučovanie“. Nemala by mať za cieľ dostať dobrú známku z odpovede alebo excelovať v triede. Mala by sa stať prostriedkom na vytváranie návyku pracovať na sebe a zlepšovať sa alebo čítať v cudzom jazyku aj doma, počúvať anglické správy, pozerať videá, používať ju na zábavu, radovať sa z nej.
  • Deti by sa mali v škole naučiť, ako robiť domácu úlohu a ako sa učiť jazyk doma.

Zaujímajú nás aj vaše názory a skúsenosti na tému „domáca úloha z angličtiny“. Zapojte sa do diskusie, zdieľajte, lajkujte.

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.